O kamenech PDF Tisk

Achát

Achát dle ájurvédy ( indického lékařství ) posiluje srdce, tlumí přemíru žluče a hlenu. Žluč a hlen nejsou v ájurvédě jen tělesné, ale také jemněhmotné substance. Mechový achát měl dle indických lékařů zahušťovat semeno a posilovat životní sílu. Klenot a šperk s achátem posiluje dar řeči a výřečnost.

Ametyst

Drahokamová odrůda křemene, barvy od lila fialové, až po královský purpur nejlepších ametystů světa. Ametyst je kamenem proti opilosti, tak to tvrdili antičtí učenci. Ametyst je kamenem zasvěcenců, vznešenosti spásy v křesťanském pojetí, jedním z kamenů nebeského Jeruzaléma. Ametyst je nejvíce ceněným kamenem pro meditace a sebepoznání.

Citrín

Citrín, žlutá odrůda křemene, odstínu jako má citrón, s přechody do sytějších odstínů žluti. Citrín je dle srílanských buddhistických učenců drahým kamenem vhodným pro vidění do budoucnosti. Citríny se vkládaly pod podhlavník, polštář nebo podložku hlavy, aby osoba či medium nadané k vidění ve snech, mohla spatřit znamení, či příběhy, které by odkrývaly to, co se stane. Citrín léčí a vylaďuje úzkosti pronásledující člověka ve snu a při spánku. Citrín tak má pomáhat při zahánění nočních můr a strašidelných zjevů. Citrín je kamenem znamení střelce (tradice slunečních mágů v Persii a Indii).

Jaspis

Jaspis, jeho barva je zelená, hnědočervená, hnědá, okrově žlutá. Madagaskar je zdrojem překrásných jaspisů mnoha barev. V českém království se za Rudolfa II, sbíral na proslulé hoře Kozákov u Turnova. Z českých jaspisů skládali význační italští mistři mozaikové řezby ve stolech a obrazech, včetně pohledu na pražský hrad. Takové cti se každému městu světa nedostalo, aby bylo zvěčněno v náročné práci z cenného kamení, Jaspis má posilovat věrnost, stálost a pevnost rozhodnutí. Dle chaldejců byl jaspis kamenem chránícím před démony. Zelený jaspis se skvrnami železa se nazývá heliotrop, označený značkami boha slunce Helia. Helios, jeden z antických bohů Slunce, měl tomuto kameni poskytnout moc proti chudokrevnosti. Prorok Izajáš měl vidění nového chrámu s hradbami z jaspisu. Zjevení svatého Jana povyšuje jaspis mezi kameny nebeského Jeruzaléma.  Za říše babylonské byl jaspis názvem pro serpentinit a nefrit z kraje Khótán - Tukhára v dnešní Číně. Jaspis je ochráncem chrámu, kostela, domu zbožných lidí. Používal se jako základový kámen.

Karneol

Karneol, cihlově červený až oranžový křemen, který znamenal pro starověké kultury zdroj síly přinášející bohatství, krásu, sexuální sílu a moc cesty bojovníka. Karneol znaly a do talismanů vkládaly snad všechny starověké civilizace. Starověký Egypt faraonů, civilizace povodí Indu, stará Persie, starověké Řecko, Řím, Persie, Baktrie a Indie, zde všude hrál karneol důležitou úlohu kamene moci a síly. Karneol je kamenem pro vládce, manažery, ty, kteří rozhodují. Karneol posiluje sebevědomí ženy (strí-asmitá) a sílu muže (puruša-balam).

Obsidián

Obsidián, sopečné sklo, je pojmenováné podle Obsia, jenž měl sopečné sklo objevit v Etiopii. Obsidián je kamenem osudu a prvotních příčin osudu, kamenem sudiček. V antickém Římě sloužil jako dlaždice, jimiž se obkládala stěna domu, v níž se zjevovali duchové předků. V pravěku se z něj vyráběly skvělé nástroje a leštěná zrcadla, atributy věštkyně, mocné pramatky rodu. Obsidián je kamenem pramatky rodu.

Růženín

Růženín, je křemen příjemné citové nálady, naděje, romantiky a vyšší citové touhy. V domácnosti mají růžové křemeny vyvolávat příjemnou náladu. Příjemnost je luxus, vzácnost, nedosažitelný poklad v době přetížené stresy všeho druhu.

Záhněda

Záhněda, kouřový křemen, smoky quarz, má působit na fázi hlubokého spánku. Spánek na záhnědách se dle srílanských tradic prohlubuje, stává se klidným a plným. Do syta se vyspat a odpočinout začíná být v soudobé civilizaci nedostupným luxusem. Záhněda uklidňuje, podporuje dle kašmirských učenců mírnou povahu. Ti, kteří trpí přemírou pracovní sebedůležitosti a nepostradatelnosti ,, workoholismem", ocení záhnědu jako výtečného společníka.